آخرین اخبار : 

درد ارتودنسی


ارتودنسی

درمان ارتودنسی یکی از روش های معمول در دندانپزشکی است. اما از آنجا که به تصور برخی از بیماران، دردهای طی درمان تحمل ناپذیر هستند، در نتیجه از انجام این روش درمانی خودداری می کنند. شاید علت آن ناآگاهی و عدم درک صحیح مفهوم درمان ارتودنسی باشد. زمانی که این شیوه درمانی توسط متخصص ارتودنسی صورت می گیرد، تمام تلاش در راستای کاهش درد بیماران و افزایش کیفیت درمان معطوف می شود. این روش درمانی نیازمند یک دوره طولانی خواهد بود و ممکن است در طی جلساتی که بیمار به متخصص ارتودنسی مراجعه می کند، دردهای کوتاه مدتی را نیز متحمل شود.

مطمئنا زمانی که یک وسیله جدید وارد بدن شود و بالاخص دهان که بیشترین تاثیر را بر سلامتی بدن دارد، عادت کردن به آن کمی دشوار است. در روزهای اولی که براکت های ارتودنسی به دندانهای بیمار متصل می شود، غذا خوردن و جویدن غذا برای بیمار مشکل است. همینطور تمیزکردن و مسواک زدن نیز با دشواری انجام می شود. مدتی بعد، بیمار به وجود براکت ها عادت کرده و با آنها همچون یکی از اعضای بدن خود برخورد می کند.

درد ارتودنسی در حین درمان

زمانی که درمان ارتودنسی انجام می شود، متخصص ارتودنسی با اعمال کشش بر روی دندان ها، نیروی شدیدی را به بافت های محافظ دندان وارد می‌کند که شدت آن بنابر افراد مختلف و نوع درمان متفاوت است. البته باید توجه داشت که درد زمان شروع درمان، بیشتر احساس می شود. به همین دلیل در زمان درمان دندانپزشک از داروهای بی حسی استفاده می کند. کشیدن دندانهای اضافه (در صورت لزوم) با تزریق ماده بی حسی انجام می شود و پس از درمان کامل لثه و رفع التهاب، براکت ها بر روی دندانها قرار می گیرند. برخی از متخصصان ارتودنسی قبل از قرار دادن دستگاه در دهان بیمار داروهای مسکن را توصیه می کنند.

درد ارتودنسی پس از درمان

ممکن است در روزهای ابتدایی نصب براکت، بیمار درد اندکی را احساس کند. البته متخصص ارتودنسی با تجویز مسکن سعی می کند تا از میزان درد وی بکاهد. آدامس های فاقد قند یک انتخاب عالی برای کاهش درد ناشی از درمان ارتودنسی است. بطور کلی بیمار باید در روزهای ابتدایی از مواد جویدنی استفاده کند. این کار از میزان درد می کاهد. همچنین باید در هفته اول درمان ارتودنسی، داروهای تسکین دهنده درد استفاده شوند. یک توصیه مهم از سوی متخصص ارتودنسی برای بیماران، خودداری از مصرف مسکن های آسپرین است. این نوع مسکن موجب خونریزی لثه می شود. در این مواقع داروهای پاراستامول بهتر عمل می کنند.