آخرین اخبار : 

ایمپلنت و کاشت دندان


ایمپلنت دندان که فیکسچر نامیده می شود به پین هایی گفته می شود که از جنس تیتانیوم می باشد و سازگار با بافت های بدن است که از طریق جراحی داخل استخوان فک کاشته می شود و پروتزهای دندانی که به این ایمپلنت ها متصل می شود و به دو شکل ثابت یا متحرک می باشد را به این ایمپلنت ها وصل میکنند . پس از جایگذاری ایمپلنت توسط متخصص ایمپلنت دندان در داخل استخوان فک سلول های استخوان سازی که در ایمپلنت موجود است استخوان فک به ایمپلنت جوش می خورد. از آنجا که فلز تیتانیومی باید از میان لثه عبور کند، بنابراین سالم بودن لثه یک شرط مهم برای ایمپلنت است. همچنین لثه باید استقامت کافی برای نگهداری پایه فلزی را داشته باشد.

برای کاشت ایمپلنت، جراح ابتدا یک شکاف (برش) در لثه های شما ایجاد می کند تا به این ترتیب به استخوان فک دسترسی پیدا کند. دندان پزشک در ادامه یک سوراخ در استخوان ایجاد کرده و  آن را داخل آن قرار می دهد. در ادامه جراح احتمالاً از عکس برداری رادیولوژی استفاده می کند تا به این ترتیب مطمئن شود ایمپلنت دندان به نحو مناسب در محل قرار گرفته است. در نهایت جراح بافت لثه موجود در روی آن را بخیه می زند. زمان لازم برای استفاده از این روش درمانی به عوامل زیر بستگی دارد:

  • تعداد
  • اینکه شما از پیوند استخوان بطور همزمان با کاشت ایمپلنت استفاده کرده اید یا نه

در اکثر موارد، کاشت یک ایمپلنت دندانی نیازمند کمتر از یک ساعت زمان است. شما در طول این مدت مقداری درد احساس خواهید کرد. سطح درد احساس شده در این حالت بستگی به شخص مورد نظر دارد، اما معمولاً این درد از نظر بیماران نسبتاً ملایم و قابل تحمل بوده است. اگر ایمپلنت دندان جلو کاشته شود، دندان پزشک از دندان مصنوعی ثابت یا پل موقت استفاده می کند تا به این ترتیب دهان شما خالی از دندان های از بین رفته نباشد. جراح درباره انتخاب های شما قبل از انجام عمل جراحی صحبت خواهد کرد.

پس از عمل جراحی کاشت دندان، جراح برای شما آنتی بیوتیک و مسکن تجویز می کند. علاوه بر این دستورات لازم به شما جهت مراقبت داده می شود. این دستورات می تواند شامل موارد زیر باشند:

  • آب دهان خود را تف نکنید یا از نی برای نوشیدن استفاده نکنید. همچنین لازم است که در طول درمان از سیگار کشیدن خودداری کنید. انجام این کار می تواند لخته خونی را از محل خود خارج کرده و دوره بهبود شما را طولانی کنید.
  • فقط غذاهای نرم مصرف کنید تا به این ترتیب از ایجاد آسیب به لثه ها جلوگیری نمایید.
  • سعی نکنید ناحیه ایمپلنت دندان را برای چند روز تمیز کنید، اما سایر نقاط دهان خود را بطور معمول تمیز کنید. دندان پزشک ممکن است برای شما یک دهان شویه آنتی باکتریال برای کمک به تمیز کردن دهان تجویز کند.

پس از تقبل هزینه کاشت دندان ، در طول مدت 7 تا 10 روز پس از عمل جراحی بیمار باید برای کشیدن بخیه ها به مطب پزشک مراجعه کند. پس از کاشت ایمپلنت دندان در استخوان فک، شما ممکن است به چند ماه زمان برای جوش خوردن آن به استخوان زمان نیاز داشته باشید. این مدت معمولاً 3 یا 4 ماه در صورت کاشت دندان در فک پایین و 5 یا 6 ماه در صورت کاشت دندان در فک بالا است. در طول این دوره، سر  آن معمولاً در زیر لثه پنهان باقی می ماند.